Training on work with the ePortfolio + method

Blue Beehive organized a training in Ibi for the WLH project. On 9,10 and 11 December, Ibi was visited by experts from the European Erasmus+ project "With a Little Help" who met at the facilities of the Sanchis Banús Special Education Centre to discuss the next steps in the project. The team was composed of 7 entities from Poland, Belgium, Portugal, Romania, Bulgaria, Turkey and Spain, represented by the Associació Educativa i Cultural Blue Beehive from Ibi, which will contribute with their experience to facilitate and enhance the work of educators, parents and professionals in their daily work. The development of these educational materials will last until the beginning of 2023.

During the three working days each partner has presented the work done on the training on working with the ePortfolio + method for the development of social and competence skills of disabled students. children and adults was designed with the participation of all partners in the project implemented in Spain with a specific breakdown tasks to be performed.

Blue Beehive a organizat un training la Ibi pentru proiectul WLH.

În zilele de 9, 10 și 11 decembrie, Ibi a fost vizitat de experți din proiectul european Erasmus+ „Cu puțin ajutor” care s-au întâlnit la facilitățile Centrului de Educație Specială Sanchis Banús pentru a discuta următorii pași ai proiectului.

Echipa a fost compusă din 7 entități din Polonia, Belgia, Portugalia, România, Bulgaria, Turcia și Spania, reprezentate de Associació Educativa i Cultural Blue Beehive din Ibi, care vor contribui cu experiența lor la facilitarea și sporirea activității educatorilor, părinților. și profesioniști în munca lor de zi cu zi. Dezvoltarea acestor materiale educaționale va dura până la începutul anului 2023.

Pe parcursul celor trei zile de lucru, fiecare partener a prezentat lucrările realizate în cadrul instruirii privind lucrul cu metoda ePortfolio + pentru dezvoltarea abilităților sociale și de competențe ale elevilor cu dizabilități. copii și adulți a fost conceput cu participarea tuturor partenerilor în proiectul implementat în Spania, cu sarcini specifice de defalcare care urmează să fie efectuate.