Social inclusion of refugees

În perioada 20-28 ianuarie 2009 s-a desfășurat cursul ”Social inclusion of refugees” finanțat de Uniunea Europeana prin programul Erasmus + KA1 și facilitat de o echipă de facilitatori ai Young Initiative Education, Youth and Sports Club Association.

32 de profesori, lucrători de tineret și formatori din 8 tari (Turcia, Polonia, Spania, Italia, Bulgaria, Macedonia, Lituania, Romania) au participat la activități bazate pe metode informale si non-formale legate de integrarea refugiaților in spațiul european.

Activitățile desfășurate le-au oferit participanților posibilitatea de a dobândi noi experiențe legate de problematica refugiaților.

Relaționând cu alte persoane care lucrează cu tinerii, implicați in diverse moduri in lumea refugiaților, am descoperit modalități de a-i ajuta sa se integreze cu ușurință într-un alt mediu.